Logo

Find your hotel

People Awards Winners 2019

Richard Branson said

‘I have always believed that the way you treat your employees is the way they will treat your customers, and that people flourish when they are praised.’

Without question the Scottish Hotel Awards has been active at pioneering the way the awards seek, find, encourage and respond to individual talent, passion and effort in Scottish hospitality. Right across the vital (and often unsung) array of departments in hotel businesses, we try to find the very best across the field, from waiters to head chefs, receptionists to brand managers, housekeepers, spa therapists, wedding planners and so many more more. Few industries provide such a diverse range of careers, and few employ as many people. Hence the importance we have, for over a decade, attached to People of Excellence.

The regional People of Excellence were presented during 3 presentations in January, held at Blythswood Square, Glasgow, Bunchrew House, Inverness and the Principal Edinburgh George Street. From these fantastic regional winners our judges selected the national winners, after a further round of judging throughout February and March, and who were then presented during the annual Gala Dinner on 28 April 2019.

24 outstanding national winners were honoured for their personal contribution to the hospitality industry as well as 8 Rising Stars, those talented young people who are clearly dedicated to learn, train and show initiative and show great potential for future success.

.

2019 Scottish Hotels of the Year listings

The People Awards


Fellowship for Outstanding Contribution to the Industry

Winner Gordon McIntyre


General Manager of the Year(Small Hotel)

Winner
Jennifer Gracie, Skeabost House Hotel

General Manager of the Year(Large Hotel)

Winner
Kristian Campbell, Crieff Hydro

Independent Hotelier of the Year

Winner
Calum and Rachel Ross, Loch Melfort Hotel


General Manager of the Year(Large Hotel)

Highly Commended
Ralph Porciani, Trump Turnberry

Highly Commended
John Karwl-Jackes, Village the Hotel Club Aberdeen

General Manager of the Year(Small Hotel)

Highly Commended
Samantha Wright, The Dunstane Houses

Highly Commended
John Shevlin, Dunkeld House

Highly Commended
Liz Dyet, Cross Keys Hotel

Highly Commended
Nigel Parkin, Bunchrew House

Independent Hotelier of the Year

Highly Commended
Kate Innes, The Tontine

Highly Commended
Anne Gracie, Duisdale House Hotel

Highly Commended
Nigel Hake, Kildrummy

Highly Commended
Sonia Virechauveix & Tanja Lister


Gold Laurel

Reviving the historic buildings and grounds
Dumfries House

In celebration of it's 150th Anniversary
Crieff Hydro

Creating a unique visitor experience
Isle of Raasay Distillery


Rising Stars

Rebekah Beveridge, Principal Edinburgh Charlotte Square

Rhona Leggett-Munro, Greywalls

Natasha Gilleece, Hilton Carlton

Peter Stulrajter, Holiday Inn Glasgow Theatreland

Anstice Hawkins, The Scotsman

Jack Taylor, Village the HotelClub Aberdeen

Cosmo McMullan, The George Hotel

Joslyn Davis, Eagle Hotel


Banqueting Chef

Highly Commended
Jeanette Scicluna, Sheraton Grand Hotel & Spa, Edinburgh

Winner
Gary Gault, The Golden Jubilee Conference Hotel

Banqueting Team/Individual

Highly Commended
Hannah Hendry, Crieff Hydro Hotel

Winner
Awinash Kumar, The Principal Edinburgh Charlotte Square

Chef

Highly Commended
Nicola Irving, Lochside House Hotel Lodges & Spa

Winner
Eddie Shaw, The Pipers Tryst Hotel

Concierge

Highly Commended
Jack Wilkinson, The Principal Edinburgh Charlotte Square

Winner
Alan McDougall, Grand Central Hotel

Deputy Manager

Highly Commended
Fearghal O'Toole, Village Hotel Club Glasgow

Winner
Robert McPhee, Carnoustie Golf Hotel & Spa

Drinks Specialist

Highly Commended
Jamie Fraser, Eagle Hotel

Winner
Ruben Goncalves, The Glasshouse

Duty/Operations Manager

Highly Commended
Gary McDonald, Dunkeld House Hotel

Winner
Ignacio Sans Garcia, The Glasshouse

Events Team/Individual

Highly Commended
The Team Waldorf Astoria Edinburgh - The Caledonian

Winner
The Team Borthwick Castle

Executive Chef

Highly Commended
Zoltan Szabo, Blythswood Square

Winner
David Butters, Douneside House

F&B Manager

Highly Commended
Jonny Sandison, The Scalloway Hotel

Winner
Denis Flanagan, The Golden Jubilee Conference Hotel

F&B Team/Individual

Highly Commended
Jack Dickson, The Tontine

Winner
Edyta Borkowska, Tongue Hotel

Front of House Team

Highly Commended
The Team Skeabost House Hotell

Winner
The Team The Raeburn

Hotel Bar Manager

Highly Commended
Robin O'Kane, Kylesku Hotel

Winner
Aaron Evans, Douneside House

Hotel Restaurant Manager

Highly Commended
Tomasz Bielawski, Douneside House

Winner
Graeme Morton, Sheraton Grand Hotel & Spa Edinburgh

House Manager

Highly Commended
Nikki McAdam, The Old Mill Inn

Winner
Julie Wilson, The Border Hotel

Housekeeper

Highly Commended
Carol Dove, Holiday Inn Glasgow Theatreland

Winner
Laura Hood, Dunstane Houses

Maintenance & Grounds

Highly Commended
Morris Martin, Trump Turnberry - A Luxury Collection Resort

Winner
Duncan Hogg, Balbirnie House Hotel

Pastry Chef

Highly Commended
Joseph Harte, Douneside House

Winner
Andrew Mackay, Trump Turnberry - A Luxury Collection Resort

Receptionist

Highly Commended
Bradley Mackie, Radstone Hotel

Winner
Malgorzata Wasik, The Old Mill Inn

Revenue Manager

Highly Commended
Jennifer Stewart, Trump Turnberry - A Luxury Collection Resort

Winner
Lesley Reid, Blythswood Square

Sales & Marketing Manager

Highly Commended
Michelle Hall, Smiths Hotel

Winner
Nicola Finnigan, Village Hotel Club Glasgow

Sous Chef

Highly Commended
Alina Nita, The Inch Hotel

Winner
Suzanne McQuaker, Carlton Hotel

Spa Team/Individual

Highly Commended
Jen Turnbull, Lochside House Hotel Lodges & Spa

Winner
Margaret Holleran, Crieff Hydro Hotel

Wedding Team/Planner

Highly Commended
Natasha Thomson, Hetland Hall Hotel

Winner
The Team Balbirnie House Hotell